Skip to Content

2017 Blenheim Palace Show Results

2017 Blenheim Palace Show Results

See all the photos in our Photo Album

Special Awards
Best in Show: Bladon & Woodstock Flower Club in Class 1
Runner-up to Best in Show: Carol Doughty in Class 4
Best Use of Colour: Frances Buchan in Class 3
Best Use of Foliage: Thames Valley Flower Club in Class 1
Best Interpretation: Carol Doughty in Class 4
Best Novice (Flower Arranger Award): Jenny Langton in Class 2
Judge’s Choice: Tracy Ray in Class 5
Judges Choice in photography classes: Jackie Page in Class 9
People’s Choice in class 5: Christa Adams

Class 1 (Club Class): Let’s Celebrate
1st – Bladon and Woodstock Flower Club
2nd – Abingdon Flower Club
3rd – Thames Valley Flower Club
Very Highly Commended – Maidenhead
Highly Commended – Bicester
Commended – Bourne End Floral Art Society

Class 2 (Novice Class): Summertime
1st – Jenny Langton
2nd – Alison Vacher, Sandhurst & Crowthorne Flower Club

Class 3 (Pedestal Class): A Night at the Theatre
1st – Frances Buchan, Oxford Flower Club
2nd – Sandra Harvey, Caversham & Chiltern Flower Club
3rd – Ann McDevitt, Thame Flower Club
Highly Commended – Angela Edmonds, Oxford Flower Club
Commended – Christine Brown, Abingdon Flower Club

Class 4: The Rhythm of the Dance
1st – Carol Doughty, Wantage Flower Club
2nd – Shirley Sexton, Caversham & Chiltern Flower Club
3rd – Barbara Bowman, Windrush Flower Club
Very Highly Commended – Jane Haas, , Caversham & Chiltern Flower Club
Highly Commended – Alison Vacher, Sandhurst & Crowthorne Flower Club
Commended – Sandra Harvey, , Caversham & Chiltern Flower Club

Class 5 (Imposed Class): Strictly Ballroom
1st – Tracy Ray, Twyford & Ruscombe Flower Club
2nd – Debbie Braeger, Windrush Flower Club
3rd – Christa Adams, Old Windsor Flower Club
Very Highly Commended – Melissa Fletcher, Abingdon Flower Club
Commended – Carole Fuller, Stony Stratford Flower Club
Commended – Lynda Ayris, Bicester Flower Club

Class 6 (Petite Class): A Touch of Romance
1st – Marion Daleki, Thame Flower Club
2nd – Jane Belcher, BB&O Teachers Association
3rd – Carol Doughty, Wantage Flower Club
Highly Commended, Avril Durrant, Bicester Flower Club

Class 7 (Craft Class – jewellery): A Bit of Bling
1st – Ninon Linnell, Windrush Flower Club
2nd – Jane Belcher, BB&O Teachers Association
3rd – Avril Durrant, Bicester Flower Club
Highly Commended – Marion Ayris, Bicester Flower Club

Class 8 (Photography Class): Let’s Celebrate
1st – Carol Doughty, Wantage Flower Club
2nd – Margaret Lang, Bladon & Woodstock Flower Club

Class 9 (Photography): Summertime
1st – Marion Ayris, Bicester
2nd – Ray McGowan
3rd – Margaret Lang, Bladon & Woodstock Flower Club

Congratulations to all